Skadarlija
Skadarska ulica, dužine oko 500 metara, nalazi se u najstrožem centru Beograda. Zbog blizine Narodnog pozorišta, tu su krajem 19. i početkom 20. veka stanovali mnogi glumci. Uz glumce su naravno došli i drugi umetnici, pesnici, pisci, slikari. Sama "Skadarlija" je kraća i proteže se od Bulevara despota Stefana do Ulice Strahinjića Bana. Inače, prema podacima iz publikacije "Beograd i njegove ulice" Danila Radojevića (Turistička štampa, 1966.) ulica je tako imenovana 1872. godine, a kako se zvala pre toga, ne zna se.
Ovaj deo grada najčešće porede sa Monmartrom, kako po izgledu, tako i po veseloj, uzavreloj umetničkoj atmosferi. U Skadarliji je živeo i umro poznati srpski pesnik i slikar Đura Jakšić, čija je kuća pretvorena u sastajalište umetnika. U današnjoj Skadarliji, koja je izuzetna turistička atrakcija Beograda, čuvena po restoranima i starogradskoj muzici, nalaze se galerije, prodavnice antikviteta i suvenira.
Skadarlija često gostuje u sličnim evropskim pobratimljenim četvrtima donoseći svoj boemski duh kroz svojstven gastronomski, umetnički i muzički program.
Šetalište skadarlije nije moguće potpuno prilagoditi osobama sa invaliditetom, jer predstavlja svojevrstan spomenik beograda. Osobama u invalidskim kolicima napominjemo da je kaldrma duž cele ulice, pa je i kretanje izuzetno otežano.
Ocena Pristupačnosti
5.4/10 |
Pristupačnost
- Osoba u invalidskim kolicima
- Osoba sa ortopedskim pomagalima
- Slepa ili slabovida osoba
- Gluva ili nagluva osoba
- Osobe sa privremenom poteškoćom
- Osobe sa bebom
- 65+ (Osobe trećeg doba)
- Trudnice (Žene u drugom stanju)
Pristupačna infrastruktura
- Spušteni ivičnjak
- Više od jednog stepenika
- Nagib rampe do 5%
Karakteristike i sadržaj
- U centru grada
- Pešačka zona
- Stari grad
- Istorijski značaj
- Dozvoljene životinje
- Restoran
- Hrana u ponudi
Budite prvi. Postavite Vaš komentar i ocenu sadržaja koji nudi Skadarlija.
Registrujte se i podelite Vaše mišljenje sa drugim korisnicima.Prijavi se Registruj se